صفحه نخست دربارۀ ما تماس با ما پیوندها RSS کل مطالب
يکشنبه 22 تير 1399     Sunday 12 July 2020
يکشنبه 17 خرداد 1394
مجموعه مقالات هفتمين همايش بين‌المللي دكترين مهدويت "جلد سوم"
مؤسسه آینده روشن (پژوهشکده مهدویت)

در این مقاله، بیان و تبلیغ مفهوم انتظار که نوعی خودسازی، همراه با تقوا و ورع است، برای مهیّاسازی جسم و روح انسان، که وی را برای «خلیفة اللهی» آماده می‌‌‌سازد، به عنوان وظایف رسانۀ منتظر تبیین شده است. سپس تأثیر انتظار که نقش تربیتی سازنده و شگرفی بر منتظران دارد نیز بیان گردید و اثبات شد که رواج عملی انتظار فرج می‌‌‌تواند منتظران ظهور را با وظایف فردی، اجتماعی و سیاسی خود آشنا سازد. از سوی دیگر، فرهنگ عمومی مخاطبان رسانه نیز در این باره بالا رفته و به بیداری عمومی اسلامی منتهی می‌‌‌گردد. به باور ما با توجه به یافته‌‌‌های مقاله می‌‌‌توان به نتایج زیر دست یافت:
1. تبلیغ انتظار مصلح و نهادینه کردن اعتقاد به آن در باور مردم مسلمان به‌خصوص و غیرمسلمان سبب می‌‌‌گردد که هرگز امید منتظران قطع نشود و در سختی‌‌‌ها و دشواری‌‌‌های طاقت‌‌‌فرسای غیبت، اوج قلۀ هدایت گم نگردد و اگر هم در بستر حوادث زمان، اوهام و خرافه‌‌‌پرستی رواج یابد، تأثیر منفی آن بر منتظران ناچیز باشد.
2. رسانۀ منتظر با بیان شیعه با پشتوانۀ انتظار، هرگونه تحریف و تغییر در دین را از زوایای زندگی فردی و اجتماعی شیعیان می‌‌‌زداید. به ‌‌‌همین ‌‌‌منظور به ریسمان محکم الهی، یعنی قرآن و احادیث اهل‌‌‌بیت چنگ می‏زنند. به عبارت دیگر، انتظار مصلح، عامل بقای شیعه است.
3. بیان ویژگی‌‌‌های بارز یاران امام عصر و دوست‌‌‌داران دولت حق، از وظایف خاص رسانۀ منتظر است. بیان خصوصیاتی نظیر تقوا، ورع و استقامت در دین که مهم‌‌‌ترین آن است؛ چراکه اگر این استقامت نباشد، هرگز کسی تاب تحمل سختی‌‌‌های طاقت فرسای دوران غیبت را نخواهد داشت.
4. رواج و اشاعۀ جدی در پایبندی، استواری در دین و تمسّک جستن به مذهب اهل‌بیت از مهم‌‌‌ترین رسالت‌های رسانۀ منتظر است. همچنین شناساندن آن حضرت، عشق و دلدادگی به ایشان و شرکت در محافل بزرگداشت ائمه در راستای زمینه‌‌‌سازی ظهور و بیداری عمومی از دیگر رسالت‌‌‌های رسانۀ منتظر قلمداد می‌‌‌شود.

کد مطلب : 1142
اظهار نظر درباره اين مطلب
آدرس ايميل  
نظر شما  
 نمايش آدرس ايميل
ارسال اين مطلب به دوستان
ارسال اين مطلب به دوستان
دريافت فايل مطلب
دريافت فايل مطلب
نسخه قابل چاپ
نسخه قابل چاپ